02188789674 مشاوره رایگان 09375959136

واژینیموس

4.5/5 - (4 امتیاز)

واژینیموس از اختلالات شایع در میان زنان می‎باشد که به هیچ محدودیتی قائل نمی‎شود و در هر سن و موقعیتی ممکن است پیش بیاید. در واقع این عارضه به معنی منقبض و سفت شدن و حرکات ناخوشایند غیر ارادی ماهیچه‎ ها می‎باشد.

مشکلات و بیماری‎های جنسی در مردان و زنان به شدت می‎توانند تعیین یا تغییر دهنده کیفیت رابطه جنسی بین شرکا، عدم رضایت از رابطه و در نهایت تاثیرگذار بر رابطه عاطفی و زناشویی و حتی زندگی مشترک باشند. اختلالات و مشکلات جنسی تنها گریبان گیر مردان نیست و در زنان هم مشکلات جنسی بسیاری برای تجربه وجود دارد.

اگرچه در مردان مشکلات ناتوانی جنسی و عدم نعوظ از شایع‎ترین از شایع‎ترین اختلالات است. واژینیموس را می‎توان از مهم‎ترین نمونه اختلال جنسی شایع در زنان دانست که در این مقاله به طور کامل پیرامون آن بحث خواهد شد.

واژینیموس چیست ؟

در واقع نوعی اسپاسم عضلانی است که مربوط به عضله‎ های اطراف مدخل واژن می‎باشد. این اختلال قادر است زنان را در تمامی سنین به خود درگیر کند. در این حالت هر گونه دخولی به واژن مسبب این درد خواهد شد و در مواردی درد به شدت زیاد بوده و دخول را غیر ممکن می‎سازد.

در این مواقع معاینات نیز می‎تواند دردناک باشد و موفق آمیز پیش نخواهد رفت. گاهی این اتفاق در اثر درد می‎افتد و گاهی فرد از لحاظ روانی به علت دردی که متحمل خواهد شد از انجام معاینه وحشت دارد. این مشکل کاملا حرکتی غیر ارادی و هدایت شده از سوی عضلات لگن می‎باشد و اراده خود فرد در آن کاملا بی نقش است.

در برخی موارد نوع واژینیموس بسیار حاد و شدید بوده و ممکن است یک معاشقه ساده زن را به ترس از دخول وادارد در نتیجه از آن نیز دوری کند. در این موارد زن به هیچ وجه تحریک نشده و بدن وی را از برقراری هر گونه رابطه‎ ای باز می‎دارد.

در واقع واژینیموس به خودی خود مانع  تحریک جنسی فرد نمی‎شود. اما ممکن است باعث ایجاد اضطراب در زمان مقاربت شود و این ترس و اضطراب است که موجب عدم تحریک پذیری زنان می‎شود.

عضلاتی که در این درگیری شرکت دارند، پروه عضلانی PC می‎باشد، که مسئولیت کنترل ادرار، مقاربت، ارگاسم، حرکات روده و زایمان را بر عهده دارند. در صورت عدم درمان درمان این عارضه ممکن است خانم به سرخوردگی و افسردگی دچار شود و یا حتی توانایی خود برای بارداری را از دست بدهد.

انواع واژینیموس

زنان در هر سن و مرحله‎ ای از زندگی ممکن است این عارضه را تجربه کنند. این عارضه در واقع بر اساس گذر زمان بروز پیدا می‎کند و در دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم بندی می‎شود.

 • اولیه : مواردی که زن در اولین تجربه خود در زمینه برقراری رابطه جنسی به انقباض واژن دچار شده و مرد در هنگام دخول با مانع برخورد می‎کند. این عارضه در واقع از ازدواجی به وصال نرسیده خبر می‎دهد که در آن زوجین هرگز موفق به نزدیکی نخواهند شد. زنان دچار به این عارضه ممکن است در هنگام معاینه واژینال هم دچار انقباضات مشابهی شوند و نتوانند آن را به راحتی پشت سر بگذارند.
 • ثانویه : به تجربه انقباضات واژن بعد از یک دوره رابطه جنسی موفق گفته می‎شود. زن ممکن است پس از سالها تجربه جنسی موفق دچار مشکلات جسمی از قبیل عفونت یا واکنش‎های روانی نسبت به همسر و فعالیت جنسی شود که در پی آن درد به هنگام دخول رخ خواهد داد.

تاثیر در بارداری

در صورت مبتلا بودن به این بیماری شما ممکن است شانس بارداری خود را تا قبل از درمان آن از دست بدهید. اما با درمان این عارضه در ۹۹ درصد موارد زنان قادر به باز پس گیری توانایی جنسی خود و باروری‎شان بوده‎اند. البته اکثر آنها قادرند که پس از درمان زایمان طبیعی داشته باشند.

علل ابتلا به واژینیموس

در حال حاضر دلایل روشنی برای علل ابتلا به این عارضه وجود ندارد اما مهم ترین آنها مشکلات روحی و روانی می‎باشد. به نظر می‎رسد تجربیات دردناک و انتظارات منفی از دخول واژینال مثلا ترس از پارگی و خون ریزی شدید موجب بروز افکاری ترسناک در ذهن فرد شود. به دنبال آن ترس از دخول و درد همراه با مقاربت ایجاد می‎شود و زن برای مقابله با این ترس از همه فعالیت‎هایی که مربوط به دخول است پرهیز کند.

معمولا هر چه تلاش برای ادامه فعالیت جنسی بیشتر باشد پاسخ واکنشی حادتر و شدیدتر خواهد بود. اصلی‎ترین دلایل بروز این عارضه میتواند به شرح زیر باشد:

 • مقاربت شتاب زده در شب اول ازدواج و تجربه دردناک ناشی از این مسئله
 • نا آگاهی از آناتومی و عملکرد دستگاه تناسلی زن
 • نا آشنایی با روش‎های فعالیت جنسی
 • تفاوت فرهنگی در برخورد با رابطه جنسی بین مرد و زن
 • سابقه خشونت و سو استفاده جنسی
 • تربیت و آموزش جنسی اشتباه و دریافت اطلاعات جنسی غلط از والدین و همسالان
 • داشتن احساس گناه از انجام روابط جنسی
 • سابقه بیماری، جراحی و مداخلات پزشکی
 • ترس از بارداری
 • جراحی لگن
 • زایمان
 • عفونت‎های ادراری
 • بیماری‎هایی مانند سرطان یا اسکلروز گلسنگ
 • محرک‎های عاطفی مانند احساس آسیب پذیری، تجربیات کودکانه و تصویر برداری اولیه از رابطه جنسی و … .

علل ابتلا به واژینیموس

روش‎ های درمان

این اختلال جزء درمان پذیرترین اختلالات جنسی می‎باشد و با روش‎های درمانی جدید به راحتی قابل حل می‎باشد و بیش از ۹۹ درصد احتمال بهبودی کامل را دارد. اغلب بیماران از تغییری که در طی درمان و پس از آن در زندگی‎شان پیش می‎آید شگفت زده می‎شوند.

برای تشخیص و تاثیر بیشتر درمان متخصص زنان ابتدا درباره تاریخچه پزشکی فرد سوالاتی پرسیده و لگن را معاینه می‎کند سپس بسته به نوع درمان یا علت بیماری ممکن است متخصصان دیگری را نیز در روند درمان درگیر کند.

 • تمرینات کنترل عضلات کف لگن

که شامل فعالیت‎های انقباضی عضلانی و کسب آرامش آن‎ها می‎باشد. مانند تمرینات کگل برای بهبود کنترل بر عضلات کف لگن.

 • آموزش و مشاوره ، سکسوتراپی

بالا بردن اطلاعات فرد از آناتومی جنسی و چرخه پاسخ جنسی.

 • تمرینات عاطفی

این روش به فرد کمک می‎کند که با کمک از یک مشاور یا روان درمان تمام مسائل روحی که نقشی در خارج کردن کنترل عضلات واژن دارند به دقت شناسایی کرده و برطرف سازد. کاهش حساسیت نسبت به برقراری رابطه جنسی می‎تواند باعث بهبود جنسی فرد باشد و واژینیموس به مرور زمان به درمان پاسخ دهد و آن را تکمیل کند.

 • جراحی

در صورتی که هیچکدام از موارد فوق نتوانند به درمان پاسخ دهند، به ندرت نیاز به انجام جراحی در زنان برای برطرف کردن عارضه پیش می‎آید. این جراحی معمولا با بازکردن پرده بکارت یا هایمنکتومی همراه است اما این روش خیلی درست و مربوط به این عارضه نمی‎باشد.

تزریق بوتاکس به واژن در واقع با فلج کردن عضلاتی که در هنگام نزدیکی دخیل می‎شوند صورت می‎گیرد و باعث درمان می‎شود. اثر آن ۳ تا ۶ ماه باقی می‎ماند و با گذشت زمان از بین می‎رود. اما چیزی که باعث درمان می‎شود تعلیم ذهنی و نداشتن رابطه دردناک در طول این مدت است.

لیزر درمانی واژینیموس

درمان با لیزر برعکس سایر روش‎ها که به شدت ممکن است طولانی شوند و یا چند درصد احتمال خطا داشته باشند. لیزر می‎تواند بافت واژن را تغییر داده و یا آن را بازسازی کند. با تغییر بافت‎ ماهیچه ‎های واژن انقباض‎های غیر ارادی به مرور کاهش یافته و واژینیموس درمان می‎پذیرد.

استفاده از لیزر درمانی نه تنها بهترین و قطعی‎ترین روش برای درمان این مشکل میباشد بلکه مزایای دیگری نیز دارد.

 • روشی غیر تهاجمی و بدون خون ریزی
 • بدون هیچ گونه عوارض جانبی
 • بدون نیاز به مراقبت‎های پس از درمان
 • درمان سریع و دائمی
 • بدون نیاز به درمانهای ترکیبی
 • مشاهده نتیجه درمان در جلسه اول

کسانی که این روش درمان برای آنها برگزیده می‎شود می‎توانند تنها با چند جلسه درمان به سرعت به زندگی زناشویی خود بازگردند. به خاطر داشته باشید که درمان باید توسط یک پزشک حاذق صورت بگیرد تا عارضه‎ای نداشته و موفقیت آمیز باشد بنابراین در انتخاب پزشک دقت عمل به خرج دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *