02188789674 مشاوره رایگان 09375959136

زگیل تناسلی

4.5/5 - (2 امتیاز)

زگیل تناسلی معضلی است که ممکن است برای هر کسی رخ داده باشد. در واقع این بیماری مربوط به یک ویروس پوستی است که بر لایه سطحی پوست ایجاد می‎شود. HPV یک نوع زگیل تناسلی می‎باشد که بسیار رایج شده ایس و خاص اندام تناسلی می‎باشد. معمولا انتقال این نوع ویروس‎ها عموما از طریق رابطه جنسی یا تماس پوستی صورت می‎گیرند. ولی عوامل دیگری نیز جهت انتقال وجود دارد. عامل آن ویروس پاپیلوم انسانی است.

این بیماری شایع با ظاهر تکی یا دسته‎ای و چندتایی بر روی پوست به رنگی نسبتا مشابه پیدا می‎شود و به شدت مسری می‎باشد. احتمال تکثیر و رشد این ویروس در سطح پوست بسیار بالا است.  به خودی خود ویروس خطرناک و آسیب رسانی نیست اما می‎تواند با تغییر ساختار سلول‎های آلوده عوارض مختلفی مانند سرطان و یا مشکلات حاملگی را به وجود آورد.

در صورت درمان نشدن این عارضه باید شاهد بزرگ شدن ان و یا افزایش در تعداد آن بود. با این حال بیماری بی خطری محسوب می‎شود و بیشتر در سلامت بهداشتی تاثیر گذار است. ظاهری ناخوشایند به همراه دارد و ممکن است حضور آزار دهنده‎ای را به همراه داشته باشد. در این مقاله سعی کردیم که اطلاعات جامعی درباره این ویروس، روشهای جلوگیری و درمان آن در اختیار مخاطب قرار دهیم.

علت ابتلا به زگیل تناسلی

چنانچه ویروس پاپیلوم انسانی یا اچ پی وی پوست ناحیه تناسلی یا مقعد را مورد حمله قرار دهد به پیدایش زگیل تناسلی منجر خواهد شد. در واقع این یک نوع عفونت آمیزشی به حساب می‎آید. بیش از ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلوم انسانی وجود دارد که هر یک ناحیه خاصی از بدن را به خود درگیر می‎کنند که می‎تواند شامل دست، پا و صورت و … باشد. سی نوع ویروس مخصوص ناحیه تناسلی و مقعد وجود دارد که تنها ویروس نوع ششم و یازده‎ام به پیدایش زگیل تناسلی منجر می‎شوند.

روش انتقال زگیل تناسلی

دلیل عمده ختم شدن ویروس پاپیلوم انسانی به زگیل تناسلی در اکثر مواقع برقراری رابطه جنسی می‎باشد. که به صورت یک عفونت جنسی تحت عنوان زیر مجموعه‎ای از ابتلا به ویروس اچ پی وی است. البته لازم به ذکر است که به ندرت اما در کل پیش می‎آید که در بدو تولد از مادر به کودک نیز منتقل شود.

از شایع‌‎ترین دلایل دیگر ابتلا در بانوان می‎تواند استفاده از تیغ آلوده افراد دیگر یا اپیلاسیون نیز باشد. همچنین در موارد نادر دیگری نیز پیش می‎آید که سیستم ایمنی فرد بسیار ضعیف باشد و در این صورت بدون برقراری رابطه جنسی بتواند به این ویروس مبتلا شود.

اما در مجموع موارد زیر در ابتلا به بیماری بسیار تاثیر دارند:

 1. مبتلایان به ایدز یا HIV
 2. مبتلایان به انواع سرطان‎ها و عفونت‎ها
 3. افرادی که جراحی تحت عنوان پیوند عضو داشته‎اند
 4. استفاده بیش از حد از قرص‎های ضد بارداری
 5. افرادی که در سنین پایین فعالیت جنسی دارند

این ویروس معمولا زمانی که شخص به آن مبتلا است و در بدن به شکل تبخال حضور دارد قابل انتقال است اما در غیر این صورت احتمال آن در انتقال پس از بهبودی ظاهری تا مدتی نیز وجود دارد. و به ندرت پیش می‎آید که این ویروس با داشتن رابطه دهانی به درون دهان، لب و یا گلو منتقل شود.

همچنین ممکن است این زگیل بدون هیچ رابطه مقعدی در ناحیه مقعد گیدا شود و علت آن وجود در ناحیه تناسلی می‎باشد. از راه بوسیدن، در آغوش کشیدن، استفاده اشتراکی از حمام و حوله، از راه شنا در استخرهای عمومی، صندلی توالت، لیوان، بشقاب و یا دیگر لوازم غذا خوری مشترک انتقال نمیابد.

نحوه تشخیص زگیل تناسلی

از آنجایی که مسبب این بیماری، یک بیماری ویروسی می‎باشد آنها زمانی که فعال باشد نمود خارجی پیدا می‎کند و خود را نشان می‎دهد اما با این حال باید توجه داشت که در زمان غیر فعال بودن یا بدون داشتن هیچ نشانه‎ای نیز می‎تواند به راحتی انتقال پیدا کند.

اغلب افرادی که به این بیماری مبتلا می‎شوند تا زمان پیدایش زگیل تناسلی علائم دیگری ندارند بنابراین از حضور آن بی‎خبرند. اما علائم کلی آن می‎تواند درد، خونریزی خفیف، خارش و سوزش باشد. از دیگر علائم آن در زنان نیز می‎توان به تغییر حالت و رنگ و بو ترشحات واژن اشاره کرد.

HPV می‎تواند لزوما باعث ایجاد زگیل نشود و صرفا روی پوست حضور داشته باشد بنابراین توصیه عاقلانه به افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند این است که در هر فاصله زمانی یک چکاپ انجام دهند. زیرا ابتلا به این ویروس یک بیماری مقاربتی است.

هرچند که این بیماری مقاربتی به دلیل نداشتن هیچ علایمی و امکان وجود آن در بدن بدون آگاهی فرد تا حدودی قابل پیشگیری نیست اما افراد می‎توانند با رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده از کاندوم هر روابط جنسی خود امکان ابتلا و انتقال این ویروس را تا حد زیادی کاهش دهند. همچنین از موارد دیگر پیشگیری می‎توان به سیگار نکشیدن اشاره کرد. در صورت مصرف دخانیات احتمال ابتلا به این بیماری در شما بیشتر می‎شود. همچنین احتمال دوباره به این ویروس در افرادی که دخانیات مصرف می‎کنند بسیار بیشتر است.

پیش گیری از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی

احتمال انتقال زگیل تناسلی از فردی که ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد به شدت بالا است زیرا ویروس می‎تواند به زیست خود به صورت غیر فعال بر روی پوست فرد ادامه دهد بدون اینکه خود شخص را درگیر کند بنابراین شما نمی‎توانید از خطر بروز آن مطلع باشید.

اما شما می‎توانید با مشاوره پزشک و رعایت بهداشت در روابط جنسی مانند استفاده از کاندوم مطمن ابتلا به این بیماری را در خود کاهش دهید. هم چنین واکسن هایی مانند واکسن گارداسیل برای پیشگیری از برخی از این ویروس‎ها وجود دارد که با مشاوره پزشک برای شما تجویز خواهد شد.

درمان زگیل تناسلی

این ویروس معمولا بیماری خطرناکی محسوب نمی‎شود. به شرطی که به موقع شناسایی و برای درمان آن اقدام شود تا به آسیب زیادی در فرد نیانجامد. در واقع رفعع این عارضه به نوع و محل اسقرار و حجم درگیری بیمار با این ویروس بستگی دارد. از بین بردن این ویروس شامل روش‎های متفاوتی می‎شود که بنا به تشخیص پزشک بر افراد بیمار اجرا می‎گردد. روش‎های درمانی زگیل تناسلی عبارتند از:

 • استعمال پماد یا استفاده از داروهای موضعی

در این روش بیمار ممکن است بعد از چند روز یا چند هفته دوره درمانی را به پایان برساند. این درمان با مشاوره پزشک آغاز می‎شود اما توسط بیمار و خانگی صورت می‎گیرد.

 • کرایوتراپی

در این روش زگیل تناسلی هر یک تا دو هفته یکبار توسط نیتروژن مایع منجمد می‎شود. و با ایجاد تاول‎هایی در اطراف زگیل بدن را مجبور به پوست اندازی و تولید دوباره سلول‎های سالم پوستی می‎کنند که پس از مدتی جای زخم‎ها بهبود یافته و بیمار معالجه می‎شود.

 • الکتروکوتری یا سوزاندن

در این روش از بی حسی موضعی استفاده می‎شود و سپس با گرما دادن توسط انرژی الکتریکی زگیل سوزانده خواهد شد.

 • جراحی

در این روش نیز مانند روش قبل از بی‎حسی موضعی استفاده می‎شود و سپس زگیل برداشته و یا خارج می‎شود.

 • لیزر

این روش با تشخیص پزشک ممکن است بدون اعمال بی حسی انجام شود. در این روش از درمان با لیزر یک نوع پرتو شدید نور بر روی ضایعات تابانده می‎شود تا زگیل از بین برود. در برخی موارد زگیل به سرعت محو می‎شود و در برخی دیگر ممکن است جلسه درمانی یک یا چند بار دیگر به تکرار بیانجامد. به علاوه تاثیر گذاری درمان زمانبر خواهد بود و نیاز است که بیمار صبوری به خرج دهد. البته در روند بهبود نکاتی نیز دخیل می‎باشند که به آن سرعت بخشیده یا آن را به تعویق می‎اندازند.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

هرچند درمان‎های متنوعی برای این بیماری وجود دارد اما استفاده از لیزر کربن دی اکسید و به دنبال آن استفاده از داروهای ضد ویروس موضعی و خوراکی از بهترین راه‎ها برای درمان میباشد. لازم است بدانید این روش هیچ جای زخمی یا ردپایی از خود به جای نمیگذارد فقط نیاز است بیمار تا مدتی پیگیری و معالجه را دنبال کند تا پزشک معالج اعلام بهبودی کند.

معمولا درمان این زگیل در ابتدای امر با یک روش تهاجمی به این ویروس برای از بین بردن هرچه سریع‎تر آن باید آغاز شود زیرا طول عمر آن به بزرگ شدن و انتشار این بیماری بسیار کمک میکند. که لیزر می‎تواند این عملیات را به سرعت هر چه تمام‎تر انجام دهد.

در این میان می‎توان به مزایای درمان با روش لیزر اشاره مختصری کرد:

 • کوتاه بودن مدت زمان درمان
 • به حداقل رساندن درد و خونریزی
 • بر جای نگذاشتن زخم و اثر
 • عدم انتقال بیماری عفونتی و هپاتیت که در روش‎های سنتی شایع می‎باشد.
 • عدم نیاز به پانسمان داخلی که معمولا روند بهبودی را به تعویق انداخته و دردناک می‏‎کند.
 • عدم نیاز به بی‎هوشی یا بستری
 • سرعت داشتن روند بهبود
 • بازگشت سریع بیمار به فعالیت‎های روزمره
 • احتمال پاکسازی دو برابر نسبت به سایر روش‎ها
 • نیاز به جلسات کمتر
 • از بین بردن احتمال عود زگیل در جلسه اول

عوارض جانبی درمانی با لیزر

این روش در واقع عوارض بسیار کمتری نسبت به سایر جراحی‎ها دارد اما میتوان به عوارضی مانند احساس سوزش و تورم کوتاه مدت و درد که البته به شدت کمتر از سایر روش‎ها خواهد بود اشاره کرد. این روش از بهترین روشهای ضد حساسیت یا عارضه‎ای است که برای زنان باردار نیز تجویز می‎شود.

مراقبت بعد از انجام لیزر درمانی

پس از انجام لیزر درمانی، پمادهای آنتی بیوتیکی وجود دارند که توسط پزشک معالج تجویز می‎شوند و لازم است حداقل روز دوبار بر محل مورد نظر استفاده شوند. در هفته دوم نیز می‎توان از کرم‎های ترمیمی برای سرعت بخشیدن به روند ترمیم پوست استفاده مرد.

منطقه لیزر شده باید تا حد مقدور خشک نگه داشته شوند. در صورت حاذق بودن پزشک معالج اصولا محل لیزر نیاز به پانسمان و مراقبت چندانی نداشته و به خودی خود بهبود می‎یابد.

هزینه درمان با لیزر

هزینه درمان به تعداد، مساحت، وسعت، برجستگی محل و عمق زگیل تناسلی بستگی دارد. این درمان در مطب پزشک انجام می‎شود بنابراین یک صرفه جویی در هزینه نیز می‏‎باشد. در هر صورت نرخی متغیر دارد که نمی‎توان از آن به دقت یاد کرد اما از سایر جراحی‎ها به صرفه تر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *